NiSV nedir?

1 Ocak 2021 tarihinde, NiSV olarak kısaltılan "İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun insanlar üzerinde kullanıldığında zararlı etkilerinden korunmaya ilişkin yönetmelik" yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik iyonlaştırıcı olmayan radyasyon yayan cihazların kullanımını düzenler. 

Kozmetik stüdyoların ve tıbbi olmayan pratisyen hekimlerin sıklıkla bir çok kozmetik tedavi cihazı kullandıklarından dolayı NiSV olarak adlandırılan bu yönetmelik kapsamına girer. 

NiSV neden önemlidir?

NiSV'ye göre, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren güzellik uzmanlarının veya alternatif tıp hekimlerinin NiSV yürütmelik kapsamına giren  kozmetik tedavi cihazlarını kullanabilmesi için özel bir NiSV eğitim kursu aracılığıyla başarıyla tamamlanmış bir uzmanlık bilgisi sertifikası sunabilmesi gerekir. 

Amaç, radyasyonun yanlış kullanılması durumunda müşterileri zarar görmekten korumaktır.

Güzellik salonlarında bu cihazları kullanan herkes NiSV Eğitim merkezinden başarıyla tamamlanmış bir sertifika alması zorunludur. Müşterilerinize pratik tedavileri sunmaya devam edebilmenizin tek yolu budur.

Hangi cihazlar NiSV kampsamına girer?

* Hedef dokuda etki yaratmayı hedefleyen IPL-SHR cihazları

* Farklı sınıflardaki lazer cihazları

* Ultrason cihazları 

* Yüksek frekanslı cihazlar 

* Düşük frekanslı cihazlar 

* Manyetik alan cihazları 

* Doğru akım cihazları 

 

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren, yukarda sıralanmış cihazlardan birini dahi kullanıyorsanız NiSV eğitim merkezinde başarıyla tamamlanmış bir sertifika almanız şarttır. 

Kombinasyon cihazları belirtilen işlevlerden en az biri ile donatılmışsa, bunlar da NiSV kapsamına girer.

NiSV eğitimi ve kurslarında neler öğretilir?

NiSV derslerinde başta Deri ve derinin yapısı üzerine temel bilgiler, EMF yüksek frekans, optik radyasyon ve ultrason olmak üzere dört temel eğitim aşaması ve bunların içeri öğretilir. 

Her güzellik uzmanı bir NiSV okuluna gitmek zorunda mı?

NiSV yürürlük kapsamına giren cihazlardan herhangi birini kullanmaya devam etmek istiyorsanız,  uzmanlık eğitiminin kanıtını sunmalısınız. Cihazı kullanan herkesin kendi uzmanlık bilgisi sertifikasına ihtiyacı vardır.

Bu yürürlük kapsamına giren tedavi cihazlarından birini kullanmak istiyorsanız, başta deri ve derinin yapısı üzerine temel bilgiler modülü olmak üzere diğer modülleri başarıyla tamamlamanız gerekir. 

Ayrıca, NiSV yürürlük kapsamına göre her beş yılda bir tüm cihaz kullanıcılarını güncel tutmak için -süresi kısaltılmış derslerle- başta teknolojik gelişmeler olmak üzere deri ve derinin yapısı kapsayan temel bilgiler tazelenmelidir.

Mesleki yeterlilik kanıtım yoksa ne gibi cezalarla karşılaşabilirim?

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren NiSV'den etkilenen cihazları NiSV eğitim merkezinden başarıyla sertifika almadan kullanmaya devam eden herkes, 50.000 Euro'ya kadar para cezası beklemelidir.

Daha fazla bilgi için bize ulaşın

Cep: 0176 84509303 / Mail: info@nisv-schulung-lian.com

© Urheberrecht. Alle Rechte vorbehalten.